3 Międzynarodowe Sympozjum Malarskie SILVA LINARTE 2021
20.08 – 3.09 2021
kurator: Tatjana Černova

Mark Rothko Art Centre

Mihaila iela 3,
Daugavpils,
LV-5401, Latvija

Elga Grīnvalde (Łotwa)
Eimutis Markūnas (Litwa)
Petra Heitkötter (Niemcy)
Anna Szprynger (Polska)
Zigurds Poļikovs (Łotwa)

Centrum Sztuki Marka Rothko w Dyneburgu jest gospodarzem trzeciego międzynarodowego sympozjum malarskiego „Silva Linarte”, którego celem jest upamiętnienie wybitnej artystki i wieloletniej edukatorki sztuki z Latgalii Silvy Veroniki Linarte (1939–2018) oraz jej spuścizny twórczej. W tym roku dwutygodniowe sympozjum skupia artystów z czterech krajów.

Sympozjum malarskie upamiętniające Silvę Linarte ma swoje korzenie w 2019 roku, kiedy łotewscy i międzynarodowi artyści zostali po raz pierwszy zaproszeni do wspólnego spotkania twórczego, aby poznać historię życia i dziedzictwo Linarte i malować w wyjątkowej atmosferze twierdzy Dyneburg. W tym roku Centrum Sztuki im. Marka Rothko w Daugavpils we współpracy ze Stowarzyszeniem Inspairum po raz trzeci było gospodarzem międzynarodowego sympozjum malarstwa „Silva Linarte”.

Twórcza spuścizna Linarte odbija się echem w przestrzeni i czasie. Jej energia do dziś inspiruje łotewskich artystów. Obdarzona niesamowitą siłą charakteru, wytrzymywała wszystkie trudy swojej epoki i zachowywała godność nawet w najtrudniejszych czasach, z niezachwianą wytrwałością i nastawieniem na bezkompromisową doskonałość artystyczną. Te cechy charakteru przyniosły Linarte szerokie uznanie w całym kraju i stały się tematem przewodnim międzynarodowego sympozjum malarskiego noszącego jej imię. Jest to forma upamiętnienia  pokolenia artystów, którzy ukształtowali łotewską scenę artystyczną, tworząc wir emocji i refleksji, które otwierają mentalne drzwi i okna, zachęcając do nowych osiągnięć twórczych i dostarczając stymulujących doświadczeń artystycznych.

Przez dwa tygodnie malarze z czterech krajów pracowali we wspólnej przestrzeni twórczej i angażowali się poprzez rozmowy i wymianę doświadczeń w rozmowach, wykładach i warsztatach. Zwieńczeniem sympozjum jest wystawa, która będzie dostępna w Centrum Rothko od  3 września. Po jej zakończeniu dorobek sympozjum wzbogaci kolekcję malarstwa Centrum Rothko.

Trzecie międzynarodowe sympozjum malarskie „Silva Linarte” jest organizowane w ramach Programu Kulturalnego Latgalii przy wsparciu Fundacji Stolicy Kultury Państwowej, Łotewskich Lasów Państwowych JSC, Stowarzyszenia „Agencja Rozwoju Regionu Latgalii” i Rady Miasta Dyneburg.